Click to zoom

ESM-3712-CD
Dual ON/OFF Cooling Controller with Touch Button
3-Digit display
Dual sensor input and SET
NTC or PTC input (Must be specified in the order)
ON/OFF button on/off function
Adjustable temperature offset
Setpoint limitation, Compressor protection delays
Defrost (Off/Cycle), Alarm parameters
Selectable defrost function (hot gas or electric)
Manual defrost option from the front panel
In case of sensor failure, the compressor can run continuously, stop, or operate periodically
Parameter loading with Prokey
Remote access, data collection, and control with Modbus RTU
Programming mode password protection Share :
Dual sensor input and SET
NTC or PTC input (Must be specified in the order)
ON/OFF button on/off function
Adjustable temperature offset
Setpoint limitation, Compressor protection delays
Defrost (Off/Cycle), Alarm parameters
Selectable defrost function (hot gas or electric)
Manual defrost option from the front panel
In case of sensor failure, the compressor can run continuously, stop, or operate periodically
Parameter loading with Prokey
Remote access, data collection, and control with Modbus RTU
Programming mode password protection Share :
| Features | Descriptions |
| Physical Features | |
| Dimensions | 76mm x 34,5mm x 43,5mm |
| Protection Class | IP65 at front, IP20 at rear |
| Installation | Fixed Installation |
| Storage / Operating Temperature | -40°C with +85°C / 0 °C with +50°C |
| Storage / Operating Humidity | 90 % max. (None condensing) |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage and Power | 230 Vac (+%15) 50/60 Hz. 1.5 VA 115 Vac(+%15) 50/60 Hz. 1.5 VA 24 Vac(+%15) 50/60 Hz. 1.5 VA 24Vac/dc (+%15) 50/60 Hz 100-240Vac 50/60Hz 10-30Vdc 1.5 W |
| Sensor Inputs | 2x NTC (10k ohm @.25 °C) 2x PTC(1000 ohm @.25 °C) |
| Optional Sensor Inputs | |
| Scale | NTC -50°C...100°C / -50.0°C...100.0°C PTC -50°C...150°C / -50.0°C...150.0°C |
| Accuracy | ± % 1 of full scale for the Thermoresistance |
| Output | |
| Relay Output | 30(16)A@250 Vac at resistive load (Compressor Output) 8A@250 Vac at resistive load (Defrost Output) 5A@250 Vac at resistive load (Fan Output) |
| SSR Output | |
| Analogue Output | |
| Optional Outputs | |
| Control | |
| Control Form | On / Off |
| Reading Frequency | 3 readings per second |
| Communication Protocols | RS-485 |
| Approvals | EAC, CE |

