Rotary Convection Oven and Fermentation Control
with Fermentation Board
7" IPS Capasitive TFT Screen or
10" IPS Capasitive TFT Screen
2 Isolated Thermocupl Input “J”
Rotary Convection Oven Control
Oven and Fermentation (with Fermentation board)
Cooking selection screen
Fermentaion control screen (with Fermantion board)
Rotary screen adjustment
Heat, Steam control, Humidity control (with Fermantion board)
Electrical/Gaseous selection
RTC Settings
Password protection for programming mode Share :
10" IPS Capasitive TFT Screen
2 Isolated Thermocupl Input “J”
Rotary Convection Oven Control
Oven and Fermentation (with Fermentation board)
Cooking selection screen
Fermentaion control screen (with Fermantion board)
Rotary screen adjustment
Heat, Steam control, Humidity control (with Fermantion board)
Electrical/Gaseous selection
RTC Settings
Password protection for programming mode Share :
| Features | Descriptions |
| Physical Features | |
| Dimensions | 204 mm x 138 mm |
| Protection Class | NEMA 4X (IP65 at front) |
| Installation | Fixed Installation |
| Storage / Operating Temperature | 0...50°C |
| Storage / Operating Humidity | 90 % max. (None condensing) |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage and Power | 12Vdc (-%15, +%10) 50/60Hz |
| Sensor Inputs | Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) |
| Optional Sensor Inputs | Temeperature and Humidity Sensor for fermentation board |
| Scale | Fe CuNi 0°C...400°C |
| Accuracy | ± % 1 of full scale |
| Output | |
| Output (Single Com.) | 5x 10A@250 Vac for heater brulor, rotary right, rotary left, fan, horn |
| Output | 5x 10A@250 Vac for lamp, steam valve, flue, brulor reset, aspirator |
| Input | |
| Input | 1x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) Oven , 1x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) Fermentation (Optional) |
| Input - Fermention Sensor | Humidity and Temperature Sensor |
| Fault Input | Burner fault 230Vac |






