Rotary Convection Oven Control
7" IPS Capasitive TFT Screen or
10" IPS Capasitive TFT Screen
1 Isolated Thermocupl Input “J”
Rotary Convection Oven Control
Oven Control
Cooking selection screen
Rotary screen adjustment
Electrical/Gaseous selection
RTC Settings
Password protection for programming mode Share :
10" IPS Capasitive TFT Screen
1 Isolated Thermocupl Input “J”
Rotary Convection Oven Control
Oven Control
Cooking selection screen
Rotary screen adjustment
Electrical/Gaseous selection
RTC Settings
Password protection for programming mode Share :
| Features | Descriptions |
| Physical Features | |
| Dimensions | 204 mm x 138 mm |
| Protection Class | NEMA 4X (IP65 at front) |
| Installation | Fixed Installation |
| Storage / Operating Temperature | 0...50°C |
| Storage / Operating Humidity | 90 % max. (None condensing) |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage and Power | 12Vdc (-%15, +%10) 50/60Hz |
| Sensor Inputs | Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) |
| Scale | Fe CuNi 0°C...400°C |
| Accuracy | ± % 1 of full scale |
| Output | |
| Output (Single Com.) | 5x 10A@250 Vac for heater brulor, rotary right, rotary left, fan, horn |
| Output | 5x 10A@250 Vac for lamp, steam valve, flue, brulor reset, aspirator |
| Input | |
| Input | 1x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) Oven |
| Fault Input | Burner fault 230Vac |





