Stone Deck Oven and Fermentation Control
7" IPS Capasitive TFT Screen or
10" IPS Capasitive TFT Screen
4 Isolated Thermocupl Input “J”
Stone Deck Oven Control
Oven and Fermentation (with Fermentation board)
Cooking selection screen
Fermentaion control screen (with Fermantion board)
Heat, Steam control, Humidity control (with Fermantion board)
Electrical/Gaseous selection
RTC Settings
1x Thermocupl Input “J” for fermention on Oven Control Board by parameter selection
Password protection for programming mode Share :
10" IPS Capasitive TFT Screen
4 Isolated Thermocupl Input “J”
Stone Deck Oven Control
Oven and Fermentation (with Fermentation board)
Cooking selection screen
Fermentaion control screen (with Fermantion board)
Heat, Steam control, Humidity control (with Fermantion board)
Electrical/Gaseous selection
RTC Settings
1x Thermocupl Input “J” for fermention on Oven Control Board by parameter selection
Password protection for programming mode Share :
| Features | Descriptions |
| Physical Features | |
| Dimensions | 204 mm x 138 mm |
| Protection Class | NEMA 4X (IP65 at front) |
| Installation | Fixed Installation |
| Storage / Operating Temperature | 0...50°C |
| Storage / Operating Humidity | 90 % max. (None condensing) |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage and Power | 12Vdc (-%15, +%10) 50/60Hz |
| Sensor Inputs | 4x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) |
| Optional Sensor Inputs | Temeperature and Humidity Sensor for fermentation board |
| Scale | Fe CuNi 0°C...400°C |
| Accuracy | ± % 1 of full scale |
| Output | |
| Output (Single Com.) | 5x 10A@250 Vac for TOP-1 heater, TOP-2 heater, steam heat circulation, bot. heater, horn |
| Output | 5x 10A@250 Vac for lamp, steam valve, flue, brulor reset, aspirator |
| Input | |
| Input | 1x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) Oven 1x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) Bottom 1x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) Steam 1x Termokupl J, IEC584.1)(ITS90) Fermentation (Optional) |
| Input - Fermention Sensor | Humidity and Temperature Sensor |
| Digital Input | Overheat Fault, Heater Fault, Steam Thermostat |
| Fault Input | Burner fault 230Vac |






