Thermocouple Input (PID) Modules
2x or 4x Analog Inputs (J, K, R, S, T, L, ...) 4x Transistor Output, PID Module
Compatible with Modbus RTU (RS-485) Master devices,
2x Thermocouple input TC (J, K, R, S,T, L, ...),
4x Thermocouple input TC (J, K, R, S,T, L, ...),
4x Transistor output,
Programmable PID and ON-OFF control forms,
Automatic PID calculation with Self-Tune or Auto-Tune operations,
Mini USB-USB2.0 (Software Download/Configuration),
Modular Connection (Maximum 16 devices),
Snap-in type terminal, 25mm wide. Share :
2x Thermocouple input TC (J, K, R, S,T, L, ...),
4x Thermocouple input TC (J, K, R, S,T, L, ...),
4x Transistor output,
Programmable PID and ON-OFF control forms,
Automatic PID calculation with Self-Tune or Auto-Tune operations,
Mini USB-USB2.0 (Software Download/Configuration),
Modular Connection (Maximum 16 devices),
Snap-in type terminal, 25mm wide. Share :
| Features | Descriptions |
| Technical Features | |
| Supply Voltage | 24Vdc ( ±%20) |
| Power Consumption | 1,5W |
| Communication Port | 1x RS-485 |
| Program Installation/Configuration | 1x USB (Mini USB2.0) |
| Inputs | 2x or 4x TC (J, K, R, S, T, L, ...) |
| ADC Resolution | 15 bit |
| Measuring Speed | Per Channel 160msn |
| Outputs | 4x Transistor (24Vdc@0,3A) |
| Reaction time | 170 μsn |
| Operating Temperature | -10°C...+60°C |
| Storage Temperature | -20°C...+70°C |
| Mounting Type | Rail Mounting |
| Approvals | CE |








